O tym, że warto zadbać o zdrowie oczu, wie każdy. Ale jak to konkretnie zrobić? Odpowiedź nie jest już taka oczywista. Podpowiadamy jakie nawyki warto wdrożyć do naszej codzienności, by zmniejszyć ryzyko chorób okulistycznych i cieszyć się dobrym wzrokiem najdłużej jak to możliwe.
Chroń oczy przed słońcem!
Okulary przeciwsłoneczne są popularnym dodatkiem, ale głównie ze względu na modę. Faktem jest, że akcesoria w dobrym stylu i odpowiednio dobrane do stylizacji, mogą fantastycznie odmienić wizerunek. Szykowne i z pazurem – dają nieskończony wachlarz możliwości. Ale nie możemy zapominać, że priorytetową funkcją okularów przeciwsłonecznych jest ochrona przed słońcem.
Jak promienie ultrafioletowe wpływają na stan skóry – wiemy doskonale, bo oparzenia, zmiany barwnikowe itp. są łatwo zauważalne. Wpływ słońca na oczy także jest niebezpieczny, ale tego – nomen omen – gołym okiem nie dostrzeżemy.
Ekspozycja na promienie słoneczne zwiększa ryzyko rozwoju chorób okulistycznych. Uszkodzenia wywoływane przez promieniowanie ultrafioletowe, przyczyniają się do rozmaitych zwyrodnień siatkówki i zaćmy. Pamiętajmy, że moda i dobry gust w żaden sposób nie stoją w sprzeczności ze zdrowiem oczu. Dlatego decydując się okulary przeciwsłoneczne weź pod uwagę ich jakość. Co to oznacza? Przede wszystkim filtr UV, który naprawdę chroni oczy przed działaniem promieni słonecznych. Ochronę na bardzo wysokim poziomie zapewnią Ci okulary przeciwsłoneczne marki polaroid, które możesz łatwo zamówić przez internet wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne-polaroid
Wszechobecne komputery i smartfony a kondycja wzroku
Osoby pracujące przed ekranem komputera są narażone na długotrwałe działanie światła niebieskiego na oczy. Jeśli chcesz utrzymać wzrok w dobrej kondycji – pomyśl o okularach do komputera. Jeśli szukasz nowych okularów ze względu na wadę wzroku, sprawa jest prosta. Zamawiając soczewki okularowe wybierz dodatkową powłokę blue control, która blokuje światło niebieskie. Dzięki temu zmniejszysz uczucie zmęczenia wzroku i uchronisz wrażliwe struktury oka.
A co w sytuacji, gdy nie masz wady wzroku i niepotrzebne są Tobie okulary? Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że optyk może wyposażyć w powłokę ochronną każde szkła okularowe, także zerówki! Dlatego jeśli spędzasz dużo czasu przed komputerem, bez względu na to, czy są to obowiązki zawodowe, czy rozrywka – korzystaj z ochrony przed światłem niebieskim.
Dieta dobra na wzrok
Zdrowie oczu możemy wspierać wybierając produkty, które zawierają witaminę A i luteinę. Znajdziesz je m.in. w:
– marchewce
– pomidorach
– jarmużu
– dyni
– pomarańczach
– morelach
– sałacie
– brokułach
Nieocenioną dla wzroku wartość mają też antocyjany – związki obecne w fioletowych owocach i warzywach. Dlatego korzystaj z sezonowych darów natury i jak najczęściej włączaj do swojej diety borówki, jeżyny, maliny, czarne porzeczki, aronię, czerwoną kapustę, winogrona.
Ćwicz oczy
Ćwiczenia oczu poprawiają zdrowie oczu podobnie jak gimnastyka poprawia sprawność ruchową. Ma to znaczenie przede wszystkim wówczas, gdy pracujemy przed ekranem, ponieważ zmęczenie oczu wynika często z długotrwałego patrzenia na tę samą, niewielka odległość.
Mięśnie gałek ocznych potrzebują odpoczynku, dlatego rób przerwy w pracy i odrywaj wzrok od monitora. Staraj się kilka razy w ciągu dnia znaleźć punkt obserwacji położony daleko. Idealnie byłoby mieć za oknem przestrzeń, która pozwala spoglądać w dużej odległości. Obserwuj przez chwilę korony drzew lub inne budynki.
Ćwiczeniem oczu może być także dynamiczne mruganie i zamknięcie powiek na dłuższą chwilę. Koncentrując się na pracy, zmniejszamy bezwiednie częstotliwość mrugania. To powoduje często przesuszenie gałek ocznych i podrażnienia.